Metoda Vojty Metoda Vojty to opracowany przez czeskiego neurologa dziecięcego Vaclava Vojtę program domowej rehabilitacji noworodków i niemowląt oparty na przywracaniu naturalnych wzorców ruchowych oraz wzorców idealnej postawy. Jest bardzo skuteczna w leczeniu: kręczu szyi, asymetrii ustawienia głowy, skrzywienia kręgosłupa, pogłębionej kifozy piersiowej, skośnego ustawienia miednicy, ograniczonego odwiedzenia bioder, dysplazji bioder, wad stóp, nieprawidłowej budowy klatki piersiowej, nieprawidłowej pracy mięśni brzucha (duży brzuch, rozstęp mięśnia prostego brzucha).  Na terapię najczęściej trafiają dzieci opóźnione w rozwoju: słabo podpierające się w leżeniu na brzuchu, nie obracające się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy, nie pełzające, nie czworakujące, nie siadające samodzielnie. Metoda Vojty jest zalecana między innymi u dzieci zagrożonych porażeniem mózgowym, u wcześniaków, w niektórych schorzeniach genetycznych, w uszkodzeniach splotu barkowego, w przepuklinach oponowo-rdzeniowych. Certyfikowany terapeuta potrafi ocenić rozwój waszego dziecka, postawić diagnozę kinezjologiczną, czyli ocenić motorykę i postawę dziecka porównując z normą rozwojową dla danego wieku, określić główny problem, wyznaczyć bliższy i dalszy cel terapii, sposoby jego realizacji, dobrać ćwiczenia, przeszkolić rodzica w ich wykonywaniu. Zapraszamy na ocenę rozwoju.

 

Drodzy Rodzice!

 

Oczekiwanie na dziecko jest pięknym okresem w życiu człowieka.

Wyobrażamy je sobie, jakie będzie, do kogo podobne, jak mu damy na imię… Wszystko to napawa nas radością.

 

Przychodzi dzień spotkania z maleństwem i okazuje się, że coś jest nie tak...

Lekarz zalecił Wam wizytę u specjalisty, a ten poinformował, że potrzebna będzie Waszemu dziecku rehabilitacja. Znika Wasz spokój, burzą się oczekiwania. Obwiniacie raz siebie, raz otoczenie.

 

Nie obawiajcie się spotkania z rehabilitantem. On pomoże Wam zrozumieć i rozwiązać problem. Ustali terapię i razem, wspólnymi siłami będziecie pracowali z dzieckiem tak długo, aż będziecie zadowoleni z efektów, a rehabilitant i lekarz specjalista to potwierdzą.

Rehabilitacja to najlepszy, najzdrowszy, najskuteczniejszy i najmniej inwazyjny środek leczniczy dla Waszego dziecka. Specjalista rehabilitant jest Waszym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i sprawność dziecka. Zadbamy razem o Waszego malucha, tak że będziecie się mogli cieszyć jego prawidłowym rozwojem.